ד"ר אורית גולן רדיולוגית שד - מומחית ברדיולוגיה אבחנית ובדימות השד ומנהלת מכון דימות השד בית החולים איכילוב, קראי עוד

הוצאת גידול BLES - ביופסית שד אינטקט

ביופסיה "בחתיכה אחת או שלמה"  Intact TM Breast Biopsy
Intact Breast Lesion Excision
כריתת נגע בשד ללא פגע (הוצאת פגעים בחתיכה אחת)
 
במשך שנים רבות, ביופסית השד הניתוחית (הפתוחה), הייתה השיטה היחידה באמצעותה ניתן היה להגיע לבדיקת גוש בשלמותו , ולא רק דגימות ממנו.

אולם ביופסיה כירורגית היא המדויקת ביותר (כי בודקים את כל הממצא , ולא רק חלקים ממנו), יש לה מספר חסרונות בולטים ועל כן שימוש בה הוא מוגבל. בעיקר, משתמשים בה במקרים בהם דרגת החשד לגידול משמעותית, וביופסית המחט לא אבחנה את הגידול. משתמשים בטכניקה הזאת , גם בכדי להסיר את הגידולים השפירים  מהשד. חסרונות של הטכניקה הפתוחה הם ברורים: בדומה לכל פעולה ניתוחית , היא מבוצעת בד"כ בהרדמה כללית , משאירה צלקת חיצונית ויש לה אחוז מסוים של סיבוכים בשל זיהום פצע ניתוחי.

טכניקה חדישה של  חברת INTACT הנקראת BREAST LESION EXCISION SYSTEM –BLES , פותחה במיוחד למקרים אלו ובדומה לשיטת בודי טייט היא חוסכת את הצורך בניתוח.
בשיטה זו משתמשים במחט מיוחדת המוחדרת תחת הדמיה סמוך לממצא. נפתחים המלקחיים בדופן המחט אשר כורתים את הממצא באמצעות גלי רדיו –RF   ,וואקום שואב את כל הגוש שנכרת בשלמותו לתוך החלל שיוצרות המלקחיים. משיכה קלה של המחט , והגידול בחוץ בשלמותו.

כל ההליך של כריתה ושאיבה של הגוש החוצה לוקח 7 שניות בלבד!
נכון לעכשיו ניתן להוציא בטכניקה זאת גושים שהם עד 2 ס"מ .
פעולה זו מתבצעת בהרדמה מקומית, דרך חתך זעיר וללא צורך בתפרים.
BLES הינה פעולה מהימנה ביותר, החוסכת ברוב המקרים פעולה כירורגית נוספת, כאשר ממצא מתגלה כשפיר, אין צורך לא בניתוח נוסף, ולא במעקב לאורך שנים, מאחר ומממצא הוסר בשלמותו. יש לציין בשלב זה, שטכניקה זו אינה מהווה תחליף לניתוח אונקולוגי, במידה ומתגלה גידול ממאיר. אבל היא אכן מאפשרת את התכנון הניתוחי באופן מדויק ביותר.

ד"ר אורית גולן - מנהלת מכון לדימות השד, מרכז רפואי תל אביב (איכילוב)